Albertine Irene A.
Καθηγήτρια Ολλανδικών
Albertine Irene A.

Albertine Irene A. - Καθηγήτρια Ολλανδικών

Η Irene γεννήθηκε στην πόλη Delft της Ολλανδίας. Ολοκλήρωσε τις προπτυχιακές της σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Groningen, στον τομέα των Σλαβικών Γλωσσών και Πολιτισμών. Οι μεταπτυχιακές της σπουδές την έφεραν στη Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα, στο τμήμα Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου. Μεταξύ άλλων, είναι συνεργάτιδα του Ολλανδικού Σχολείου στη Θεσσαλονίκη, ενώ στο SPEAK διδάσκει τη μητρική της γλώσσα- κυρίως στα επίπεδα των προχωρημένων σπουδαστών και σπουδαστριών. Το πιο σημαντικό “στοίχημα”, που θέλει να κερδίζει εντός της τάξης η Irene, είναι να εντοπίζει το προσωπικό κίνητρο του καθενός, ώστε να διευκολύνει τη γρήγορη εξέλιξή του στην εκμάθηση της Ολλανδικής γλώσσας.