Lizzie Junli Y.
Καθηγήτρια Κινέζικων & Αγγλικών
Lizzie Junli Y.

Lizzie Junli Y. - Καθηγήτρια Κινέζικων & Αγγλικών

Η Lizzie Junli Yang γεννήθηκε στην επαρχία Guangdong της Κίνας. Η ενασχόλησή της με τις ξένες γλώσσες μετρά δεκαετίες και περιλαμβάνει σημαντικές θέσεις σε πολλούς κλάδους- και φυσικά, τη διδασκαλία των Κινεζικών σε Έλληνες και ξένους μαθητές και μαθήτριες. Ολοκλήρωσε τις προπτυχιακές της σπουδές στην Αγγλική Φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Guangdong και αμέσως μετά, απέκτησε το μεταπτυχιακό της δίπλωμα στη Μετάφραση από το Chinese University of Hong Kong. Έχει εργαστεί ως καθηγήτρια Κινεζικών και Αγγλικών σε παιδιά και ενήλικες, ενώ έχει διατελέσει διερμηνέας και μεταφράστρια σε σημαντικές επιχειρήσεις και κρατικούς φορείς. Στο SPEAK διδάσκει τη μητρική της γλώσσα και προετοιμάζει τους μαθητές και τις μαθήτριες για τις εξετάσεις Κινεζικών HSK του Hanban. Εκτός από άπταιστα Μανδαρίνικα και Αγγλικά, μιλά, επίσης, Καντονέζικα. Η Lizzie ενθαρρύνει κάθε ενδιαφερόμενο/η να ξεκινήσει μαθήματα Κινεζικών, καθώς πρόκειται για μία χώρα ταχύτατα αναπτυσσόμενη. Η ίδια φροντίζει να κάνει πολύ προσιτή την εμπειρία της εκμάθησης αυτής της γλώσσας με πλούσιο ψηφιακό υλικό και χρήσιμες παρουσιάσεις.